28 stycznia 2016

Gościnne spektakle na scenie Bistro:

Monodramy Aldony Jankowskiej „Lataj z Krystyną” oraz  Marcina Kwaśnego „Rozkwaś Polaka” na scenie znajdującej się pod Kwadrat Bistro Art!

 

Spektakl Aldony Jankowskiej „Lataj z Krystyną”

10988430_980519375300137_7146889548866781487_n


Ceny biletów: 30, 40 zł
SCENA  BISTRO, Teatr Kwadrat,
Ul. Marszałkowska 138
Spektakl Aldony Jankowskiej, cieszącej się niesłabnącą sympatią widzów aktorki dramatycznej i komediowej oraz mistrzyni metamorfozy, to tragikomedia opowiadająca o tym, do czego może doprowadzić  pozornie błaha idea, brana absolutnie na poważnie. Jak to się dzieje, że przeciętni, dobrzy ludzie, żyjący „tu i teraz”, nie mogąc znieść rzeczywistości są w stanie posunąć się do radykalnych rozwiązań, żeby ją zmienić? –  na to pytanie Aldona Jankowska szuka odpowiedzi, a przy tym opowiada niezwykle zabawną historię, mając jak zwykle mocnego asa w rękawie. Na VI Katowickim Karnawale Komedii aktorka otrzymała najcenniejszą nagrodę, czyli nagrodę publiczności.Aktorka od lat wypracowuje własny styl i repertuar. Jej spektakle komediowe mają zawsze formę mieszczącą się na pograniczu monodramu, elementów stand-up, improwizacji, spektaklu muzycznego pełnego brawurowo wykonanych piosenek i wcielania się w różne postaci, ale zawierają też bardzo silny ładunek dramatyczny.

Reżyseria – Andrzej Sadowski
Asystent reżysera – Elżbieta Depta
Pomysł na spektakl – Aldona Jankowska, Elżbieta Depta
Tekst – Agnieszka Kasprzyk
Muzyka – Helge Iberg
Teksty piosenek – Rafał Dziwisz

Kostiumy – Małgorzata Zwolińska
Konsultacja wokalna – Grażyna Naszkiewicz-Smukalska
Układy piosenek – Ewa Kaim
Światło i dźwięk – Leszek Odzieniec
Producent – Henryk Pasiut Kancelaria Artystyczna FARO

 

Monodram komediowy Marcina Kwaśnego „Rozkwaś Polaka!”

11113603_980520428633365_8615940853498606503_n
Ceny biletów: 30, 40 zł
SCENA BISTRO, Teatr Kwadrat,
Ul. Marszałkowska 138

„Rozkwaś Polaka!” to brawurowy one-man show Marcina Kwaśnego. Jest to drapieżna satyra na współczesną Polskę i Polaków, na polskie żale, nadzieje i frustracje. Przedstawienie ma konwencję badania statystycznego, bohater jest ankieterem, a publiczność występuje w roli „próby statystycznej”. Ale to nie jest sztuka o statystyce. Przez godzinę dość brutalnie śmiejemy się

z samych siebie. Bohater – wrażliwy, kochający rodzinę, stara się sprostać oczekiwaniom bliskich i  szef

ów. Dostrzega śmieszność nowych zwyczajów, ale się im poddaje. W tej  postaci każdy widz odnajdzie cząstkę swoich własnych zmagań z rzeczywistością.

Spektakl grany jest z powodzeniem w Warszawie. 21 października 2013 r. Marcin Kwaśny wystąpił na 41. Ogólnopolskim Festiwalu Jednego Aktora we Wrocławiu.

Do tego prestiżowego konkursu zostało zaproszonych tylko 10 najlepszych

monodramów z całego kraju. We wrześniu i październiku 2014 r. Marcin Kwaśny gościł ze swoim spektaklem w Chicago, gdzie dwoma przedstawieniami rozbawił do łez przedstawicieli Polonii amerykańskiej.

Premiera spektaklu i kolejne przedstawienia zostały znakomicie przyjęte przez widzów i krytykę.

Recenzenci teatralni napisali:

„Przez ponad godzinę śmiejemy się z samych siebie, naszych żon, sąsiadów, a także szefów. Główny bohater to uczynny mąż i kochający ojciec, który opowiada o dostrzeżonych absurdach życia codziennego. Mówi o testowaniu wózka w hipermarkecie przed ruszeniem w rajd między alejkami, czy emerytach, którzy codziennie chyba celowo tworzą kolejki na poczcie. W opowiedzianych w satyryczny sposób doświadczeniach ankietera każdy widz znajdzie coś z własnego życia.”

NaszeMiasto.pl

„Marcin Kwaśny wciela się postać

bohatera tekstu i gra. Jest szalenie przekonujący. Nikogo nie udaje, nie próbuje być śmieszny na siłę. Na przekór wizerunkowi z plakatu do spektaklu nie stara się być klaunem, choć jest w przedstawieniu kilka bardzo zabawnych scen, w których Kwaśny pokazuje swoje komediowe oblicze (świetna scena z kierunkowskazem czy wzruszająca próba siły w lodowatym Bałtyku).”

Marzena Dobosz, Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych

„To sam aktor i tylko on tworzy całą sceniczną rzeczywistość. I robi to świetnie. Wtedy, gdy w nienagannie dopasowanej współczesnej „zbroi” zachęca widzów do wzięcia udziału w badaniu statystycznym, poprzez stopniowe wyzwalanie się z konwenansów, aż do momentu, kiedy już w samych kąpielówkach odgrywa jednocześnie plażowicza i obserwującego go bohatera. Jeden gest, mina, niewielka zmiana postawy powodują, że przeistacza się z jednej postaci w drugą. Mówi wieloma głosami, śpiewa i tańczy. I to wszystko przez ponad godzinę w znakomitym tempie, bez chwili wytchnienia.”

portal OnaOnaOna.com

Czas trwania spektaklu: 75 min (bez przerwy)
 Autor:

Wojtka Miłoszewskie
Reżyseria: Marta Ogrodzińska-Miłoszewska.
Producenci: Lemmonshot, Teatr Praski
Sponsorzy: PKP Cargo, H&M
Partner: Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa
Patroni medialni: TVP Info, Echo Miasta, Art&Business, PaperMint, portale: Interia.pl; OnaOnaOna.com, NaszeMiasto.pl, MediaRun.pl,
RMF Classic (współpraca redakcyjna)
Autor plakatu: Mariusz Fransowski
Foto: Adam Grochocki, Renata Świątecka