Wincenty Grabarczyk


Aktor i reżyser teatralny, urodzony w Uhryniu (obszar dzisiejszej Ukrainy). Debiutował w 1952 roku na deskach Teatru Śląskiego, rok przed ukończeniem Katowickiego Studia Dramatycznego. Na przestrzeni lat związany z teatrami – Śląskim im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, Wybrzeże w Gdańsku, Zagłębia w Sosnowcu i Nowym w Zabrzu, gdzie w latach 1993-1996 pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego.

Występował w wielu filmach, m.in. „Zaczarowany rower”, „Odlot”, „Jest mi lekko”, Ultimatum”, „Urodzony po raz trzeci”, „Niech żyje miłość”, „Angelus”.

Znany jest także z występów w serialach telewizyjnych, tj.: „Dom”, „Blisko coraz bliżej”, „Klan”, „Lokatorzy”. Trzykrotny zdobywca Złotej Maski (Śląsk), zdobywca medalu im. Mariana Mikuły – Zasłużony dla Kultury Teatralnej.

Z Teatrem Kwadrat związany od 2011 roku, zagrał następujące role:

 

- DR WILLIAM R. CHUMLEY, Mary Chase (premiera1995), MÓJ PRZYJACIEL HARVEY, reż. Marcin Sławiński

- TATA STANLEYA, Ray Cooney (premiera 2002), MAYDAY II, reż. Marcin Sławiński

-…., Michael Frayan (premiera 2005), OŚLE LATA, reż. Marcin Sławiński

 

 

 

POWRÓT DO STRONY Z ZESPOŁEM
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych przez Teatr Kwadrat, z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa danych określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (dz. U. Nr 133 z 1997 r. z późniejszymi zmianami) oraz w innych przepisach.
10