Marta Żmuda Trzebiatowska

Urodzona 26 lipca 1984 roku w Człuchowie. W roku 2007 ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie. Na deskach teatru zadebiutowała rolą Jill w sztuce „Motyle są wolne” Leonarda Gershe w reżyserii Zbigniewa Lesienia.

Od 2010 roku jest aktorką Teatru Kwadrat w Warszawie, gdzie debiutowała rolą Sally w spektaklu „KIEDY HARRY POZNAŁ SALLY” w reżyserii Andrzeja Rozhina.

Jej pierwszą rolą na małym ekranie była Bella w serialu w reż. Adka Drabińskiego „Dom niespokojnej starości”. Rok 2006 to rola Izy w serialu „Dwie strony medalu”, a kolejne to m.in. w filmach „Fałszerze. Powrót sfory”, „Magda M.”, „Twarzą w twarz”. Rola Ani w komedii romantycznej „Nie kłam kochanie” Piotra Wereśniaka to debiut kinowy Marty. Zagrała tam główną rolę u boku Piotra Adamczyka. W roku 2008 wcieliła się w postać Marty Orkisz w serialu „Teraz albo Nigdy”. Kolejny rok przyniósł udział w kostiumowej ekranizacji „Ślubów Panieńskich” w reżyserii Filipa Bajona. Zagrała Klarę. Rok 2009 to również główna rola w komedii Patryka Vegi „Ciacho”. Na początku 2010 roku została obsadzona w roli Kasi w amerykańskiej komedii romantycznej pt. „Love, Wedding, Marriage”, w reżyserii Dermot Mulroney. Dzięki tej kreacji dołączyła do gildii aktorów amerykańskich (Screen Actors Guild). W 2010 roku zagrała też jedną z głównych ról w komedii „Och Karol 2” w reżyserii Piotra Wereśniaka, w filmie „Wygrany” Wiesława Saniewskiego oraz główną rolę w serialu pt. „Chichot Losu”.

Pomimo młodego wieku została doceniona przez szeroką publiczność i otrzymała w roku 2009 Telekamerę – nagrodę, która jest jedną z najważniejszych dla aktora, gdyż przyznają ją widzowie. Na jej koncie jest również Nagroda Viva Najpiękniejsi w plebiscycie dwutygodnika Viva, Nagroda Róża Gali w kategorii „Piękny Debiut” w plebiscycie miesięcznika Gala na najpiękniejszych Polaków, których piękno wynika nie tylko z samej urody zewnętrznej, ale właśnie z ich wewnętrznego piękna, osobowości, talentu, postawy życiowej i osiągnięć. Ponadto nagrody: Elle Style Awards, Top Polka.

ROLE W TEATRZE KWADRAT:

SALLY – „Kiedy Harry poznał Sally”, Nora Ephron, reż. Andrzej Rozhin
MAŁGORZATA 
– „Berek czyli upiór w moherze”, Marcin Szczygielski, reż. Andrzej Rozhin
CORIE BRATTER 
– „Przez park na bosaka”, Neil Simon, reż. Tomasz Szafrański
JUDY
– „Ślub doskonały”, Robin Hawdon, reż. Marcin Sławiński
AMY SPETTIGUE 
– „Ciotka Karola 3.0”, Brandon Thomas, reż. Andrzej Nejman
JANE – „Kłamstewka”, Joe DiPietro, reż. P. Wawrzecki
BELINDA BLAIR
– „Czego nie widać”, Michael Frayn, reż. A. Nejman
LAURA SANDERSON– „Wrócę przed północą”, Peter Colley, reż. M. Sławiński