19 kwietnia 2023

89. rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego i 1. urodziny Sceny Kobusza

19 kwietnia 2023 r. przypada 89. rocznica urodzin Jana Kobuszewskiego. Ten wspaniały aktor, obdarzony niezwykłym talentem komediowym, kochany przez publiczność był związany z Kwadratem przez blisko 40 lat. Od ubiegłego roku Kobusz patronuje jednej ze Scen w Teatrze Kwadrat.

Scena im. Jana Kobuszewskiego to miejsce, w którym widz i aktor spotykają się oko w oko, są od siebie dosłownie na wyciągnięcie ręki. Słychać tu nawet najlżejszy szept, a bliskość aktorów i publiczności potęguje teatralne emocje.

Inicjatorem projektu był dyrektor Kwadratu Andrzej Nejman, który po przeniesieniu Teatru do nowej siedziby przy ulicy Marszałkowskiej 138 dostrzegł w pomieszczeniach starej wentylatorni potencjał na pełnowartościową scenę. Oficjalna działalność Sceny nazwanej wówczas Kameralną zainaugurowana została 9 stycznia 2017 r. premierą słynnego thrillera „Misery” będącego adaptacją powieści Stephena Kinga,  klasycznego dreszczowca w reżyserii Roberta Glińskiego.

19 kwietnia 2022 roku Scena otrzymała zaszczytne imię Jana Kobuszewskiego, który był fundamentem i dobrym duchem Teatru Kwadrat. To dzięki m.in. jego wysiłkom i talentowi Teatr ten zyskał rangę najpopularniejszej sceny komediowej w Polsce. Dziś obchodzimy jej 1 urodziny. 

Scena Kobusza porusza!

Spektakle grane na Scenie im. Jana Kobuszewskiego to nieoczywiste propozycje uznanych światowych autorów, w znakomitej reżyserii i gwiazdorskiej obsadzie. Adaptacje powieści kryminalnych, monodramy, komedie romantyczne i sztuki wymykające się klasycznym klasyfikacjom. Wszystko to dzieje się tu i teraz, w tej niesamowitej przestrzeni w samym środku Warszawy.

Oto, jakie spektakle oferuje aktualnie Scena im. Jana Kobuszewskiego w swoim repertuarze. Bilety są dostępne na www.teatrkwadrat.pl (link do repertuaru)

Nieostrość widzenia


Remigiusz Grzela, reż. Wawrzyniec Kostrzewski

„Nieostrość widzenia”, fot. Teatr Kwadrat/ P. Gamdzyk

Barwna opowieść o dwóch niezwykłych kobietach. Ich życiorysy to gotowy materiał na film, albo spektakl teatralny…. Zofia Książek – Bregułowa, straciła wzrok w Powstaniu, rażona odłamkiem bomby u zbiegu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Mimo to została aktorką. Dziś dokładnie w tym miejscu Ewa Ziętek staje co wieczór przed publicznością na scenie Teatru Kwadrat. Monodramem świętuje jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

W podwójnej roli zachwycająca Ewa Ziętek

4 000 dni


Peter Quilter, reż. Wojciech Malajkat

„4000 dni” fot. Teatr Kwadrat/AKPA/P.Podlewski

Ciepła, komediowa opowieść o miłości. Autor sztuki, Peter Quilter, zasłynął w świecie dzięki komedii „Boska!”. Tym razem barwnie portretuje relacje pomiędzy młodym artystą, cierpiącym na amnezję, jego twardo stąpającym po ziemi partnerem i zaborczą matką. W tym spektaklu nic nie jest oczywiste, a już na pewno nie zakończenie!

Występują: Andrzej Nejman, Patryk Pietrzak, Ewa Wencel

Przystojniaczek

Carles Alberola, reż. Andrzej Nejman

„Przystojniaczek”, fot. Teatr Kwadrat/AKPA/P.Podlewski

Miłość w rytmie rumby i dwie ogniste kreacje aktorskie. W tej pełnej namiętności komedii romantycznej dawni kochankowie spotykają się po latach, by podczas jednej nocy podążyć szlakiem marzeń, które nigdy się nie spełniły. Łączy ich historia z przeszłości, dzieli całe dorosłe życie. Czy razem odnajdą drogę do szczęścia?

Występują: Anna Karczmarczyk, Marcin Korcz

Roma i Julian


Krzysztof Jaroszyński, reż. Paweł Wawrzecki

„Roma i Julian”, fot. Teatr Kwadrat

Ona chce być nim, a on nią. A do tego jego zaborcza matka i jej zasadniczy mąż nie chcą dać im spokoju. Co wyniknie z tego zamieszania i czy każdy odnajdzie się w nowej roli? Niebłahy problem poszukiwania własnego ja, podany w lekki i zabawny sposób. Wartka akcja, dowcipne dialogi i zaskakujące rozwiązania to najkrótszy opis tej komedii.

Występują: Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki, Ilona Chojnowska, Mateusz Łapka

Tydzień, nie dłużej…

Clément Michel, reż. Marcin Sławiński

„Tydzień, nie dlużej…”, fot. Teatr Kwadrat/AKPA/P.Podlewski

Ponoć nic nie zniszczy związku szybciej i skuteczniej niż twój najlepszy kumpel, śpiący gościnnie na waszej kanapie. Czy tam gdzie dwóch się kłóci, skorzysta ta trzecia? Na wskroś absurdalna komedia antyromantyczna, z wielką, czerwoną ciężarówką w tle, w której słowo „szczerość” nabiera zupełnie nieoczekiwanych znaczeń.

Występują: Paweł Małaszyński, Andrzej Nejman, Anna Cieślak/ Natalia Rybicka

Sztuka

Yasmina Reza, reż. Marcin Sławiński

„Sztuka”, fot. Teatr Kwadrat

Pełna humoru, ironii i ponadczasowej refleksji sztuka na podstawie głośnego tekstu światowej sławy autorki. W tej komedii traktującej o istocie sztuki oraz sensie przyjaźni padają nie tylko mocne słowa, ale też równie silne ciosy… Bo jakże śmieszni bywają mężczyźni, kiedy ich ego rozdyma błahą sprawę do gargantuicznych rozmiarów.

Występują: Andrzej Nejman, Michał Lewandowski, Bartosz Opania

Promieniowanie

Jarosław Sokół

„Promieniowanie” fot. Teatr Kwadrat

Sceny z życia Marii Skłodowskiej-Curie. Ciepła i liryczna, niepozbawiona humoru opowieść o kobiecie, która realizując marzenia wpisała się w karty historii ludzkości. Żonie, matce, kochance… kobiecie pełnej pasji i temperamentu, mającej odwagę żyć po swojemu, wbrew konwenansom, wyprzedzającej swój czas. Spektakl twórców „Czasu honoru”.

W roli Marii Skłodowskiej-Curie charyzmatyczna Ewa Wencel.

Misery

Stephen King, reż. Robert Gliński


“Misery”, fot. Teatr Kwadrat

Teatralna adaptacja powieści Stephena Kinga, znanej także ze srebrnego ekranu. Klasyczny dreszczowiec. Autor poczytnych romansów traci kontrolę nad autem w czasie śnieżycy i trafia pod opiekę mieszkającej w pobliżu pielęgniarki. Czy to na pewno był wypadek? Ta historia trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

Występują: Ewa Wencel, Piotr Polk, Marcin Piętowski

Repertuar Sceny im. Jana Kobuszewskiego jest dostępny na stronie Teatru Kwadrat www.teatrkwadrat.pl

Bilety w sprzedaży!