15 lutego 2023

EWA ZIĘTEK ZASŁUŻONA KULTURZE

Ewa Ziętek została uhonorowana medalem „Zasłużona Kulturze Gloria Artis”. Jego uroczyste wręczenie odbyło się 11 lutego 2023 r. na scenie Teatru Kwadrat. Odznaczenie jest wyrazem uznania dla osiągnięć artystycznych aktorki i jej zaangażowania w działalność na rzecz kultury polskiej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zarządu Głównego ZASP, a także publiczność przybyła tego wieczoru do Kwadratu na sztukę „Trzy sypialnie”. Dekoracja odbyła się tuż po zakończeniu spektaklu, co tłumaczy fakt, iż aktorka odebrała medal w eleganckiej piżamie, będącej kostiumem scenicznym.

Ewa Ziętek od przeszło 20 lat związana jest z Teatrem Kwadrat, gdzie w ubiegłym roku świętowała jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Z tej okazji stworzyła monodram „Nieostrość widzenia” według tekstu Remigiusza Grzeli, w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego. Ewa Ziętek wciela się tu w postacie dwóch niezwykłych kobiet: Zofii Książek Bregułowej, aktorki, która straciła wzrok w Powstaniu Warszawskim oraz siebie sprzed lat. Momentami lirycznie i nastrojowo, ale też z dużą swadą i młodzieńczą wręcz energią portretuje barwne losy obu artystek.

Aktorka w przeszłości związana była ze stołecznymi teatrami: Narodowym, gdzie zagrała m.in. u Adama Hanuszkiewicza, Teatrem Rozmaitości oraz Teatrem Dramatycznym. Jednym z odkrywców jej talentu aktorskiego był Andrzej Wajda, który obsadził 18-letnią wówczas Ewę w roli Panny Młodej w słynnej ekranizacji „Wesela” Wyspiańskiego. Widzowie mieli okazję oglądać ją także w Teatrze Telewizji , m.in. w „Trzech siostrach” Antoniego Czechowa, w reżyserii Aleksandra Bardiniego, „Domu z widokiem na pole” Aleksandra Wampiłowa, w reżyserii Tadeusza Janczara, „Gwałtu co się dzieje” Aleksandra Fredry, w reżyserii Olgi Lipińskiej czy  „Żelaznej konstrukcji” Macieja Wojtyszki, w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego.

Na srebrnym ekranie zagrała m.in. w  „Milionie za Laurę”, „Kaprysach Łazarza”, wspomnianym już „Weselu”, „Trzeba zabić tę miłość” czy „Człowieku z marmuru”, a także w „Dniu Świra”, „Procederze” i wielu innych. Występowała także w serialach telewizyjnych: słynnym „Alternatywy 4” w reżyserii Stanisław Barei,  „Dziewczętach z Nowolipek”, w reż. Barbary Sass. Największą popularność przyniósł jej serial „Złotopolscy”, w którym przez ponad dekadę grała Martę Gabriel. Obecnie wciela się w postać Walerii Koszyk – Górki w „Barwach szczęścia”.

Kłaniamy się nisko naszej wspaniałej aktorce i gratulujemy tego zaszczytnego wyróżnienia.

Zespół Teatru Kwadrat