16 grudnia 2022

„KOSZERNE RAZ!” PREMIERA

Czy żydzi potrafią śmiać się z siebie? Okazuje się, że tak! I to w najlepszym stylu. W Teatrze Kwadrat powstało widowisko audiowizualne na podstawie tekstów Jamesa Shermana. „Koszerne raz!”. To barwna opowieść o współczesnej żydowskiej rodzinie, wysycona kulturą i obyczajowością judaizmu, podana w malowniczej, komiksowej konwencji. Najzabawniejszy i najbardziej żydowski show jaki można zobaczyć w stolicy!

W komedii „Koszerne raz!” miłość zmaga się z kulturowymi ograniczeniami, a współczesność ściera się z wielowiekową tradycją. Sara Goldman, młoda żydówka z Chicago bardzo kocha swoich rodziców, jednak ukrywa przed nimi, że wciąż spotyka się z Chrisem, który żydem nie jest. Chcąc uczynić za dość marzeniu rodziny o „koszernym” zięciu, wynajmuje aktora, Boba, by podczas ważnej uroczystości udawał jej narzeczonego.

Każda scena sztuki rozgrywa się w wyjątkowym z perspektywy kalendarza świąt żydowskich czasie  – przyjęcia urodzinowego, święta lub ceremonii religijnej, takich jak Szabas, Seder, czy Brit Mila. Całość spaja przezabawna postać Lektora w osobie Reb’ego Judele Von Polen, który prowadzi widza przez wszystkie perypetie i obyczaje żydowskie.

W obsadzie: Agnieszka Sienkiewicz/Anna Cieślak, Krzysztof Szczepaniak, Ewa Wencel, Andrzej Grabarczyk, Marcin Piętowski/ Paweł Ciołkosz, Andrzej Andrzejewski/ Michał Lewandowski.

Twórcy bawią się stylistyką – wykorzystują elementy komiksu i „domu lalek”, tworzą wizualne sekwencje portretów bohaterów i przybliżają odbiorcy kulturę żydowską m.in. poprzez prezentowany na scenie przez lektora „Leksykon Pojęć Żydowskich”. „Koszerne raz!” łamie stereotypy i pozwala widzowi śmiać się w głos, niosąc jednocześnie przesłanie o tolerancji.

Przedstawienie oparte zostało na dwóch sztukach amerykańskiego dramaturga Jamesa Shermana: „Beau Jest” i „Jest a Second”. Pierwsza z nich przez 2 lata była wielkim hitem Off Broadwayu. Widz otrzymuje więc dwa spektakle w ciągu jednego wieczoru. Dwie sztuki w cenie jednej, obie całkiem koszerne! Za inscenizację, reżyserię i scenografię odpowiada izraelski artysta skrywający się pod pseudonimem Reb Judele von Polen.

Autorem polskiego przekładu jest Andrzej Nejman, który ma na koncie tłumaczenia wielu sztuk znanych ze sceny Teatru Kwadrat, m.in. „Trzy sypialnie”, „Medium”, „Przez park na bosaka” czy „Ciotka Karola”.

Premiera sztuki „Koszerne raz!” w Teatrze Kwadrat 17 grudnia.

Na kolejne spektakle zapraszamy po nowym roku!