1 kwietnia 2022

„NIEOSTROŚĆ WIDZENIA” Monodram Ewy Ziętek w Teatrze Kwadrat

Ewa Ziętek staje przed publicznością w niezwykłym monodramie z okazji jubileuszu 50-lecia pracy scenicznej. Sztuka „Nieostrość widzenia” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego według tekstu Remigiusza Grzeli jest historią życia Zofii Książek-Bregułowej – polskiej aktorki, poetki i łączniczki AK. Premiera odbędzie się w Teatrze Kwadrat 9 kwietnia.

Opowiedziana z bliskiej perspektywy intymna historia Zofii Książek-Bregułowej, polskiej aktorki, poetki, łączniczki AK, splata się na scenie z zabarwioną humorem retrospekcją Ewy Ziętek na temat jej własnego życia. Widzowie stopniowo odkrywają kolejne etapy życia obu artystek, poznają ich motywacje, doświadczenia, refleksje. Co poświęciły a co zyskały, oddając swoje życie scenie.

Dwie aktorki, dwie artystki, dwie niezwykle kobiety. 

Na pierwszym planie Zofia. Historia jej życia to materiał na pełną pasji powieść. Jako młoda dziewczyna przyjechała do Warszawy, by zostać aktorką. Tam zastała ją wojna. Brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim, podczas którego, w wyniku wybuchu straciła wzrok. Ranna trafiła do niemieckiej niewoli. „Obozowa aktorka, wojenna gwiazda” – powiedziała o sobie z tamtych dni. Po wojnie, w szpitalu w Edynburgu poznała przyszłego męża – skrzypka Włodzimierza Bregułę, wielką miłość. Ta relacja dała Zofii siłę, by mimo braku wzroku walczyć o swoje marzenia, wrócić na scenę i pozostać na niej do końca.

Ewa Ziętek to aktorka, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Od przeszło 20-tu lat związana z Teatrem Kwadrat, wcześniej ze stołecznymi teatrami: Narodowym, gdzie zagrała m.in. u Adama Hanuszkiewicza, Teatrem Rozmaitości oraz Teatrem Dramatycznym. Jednym z odkrywców jej talentu aktorskiego był Andrzej Wajda, który obsadził 18-letnią wówczas Ewę w roli Panny Młodej w słynnej ekranizacji „Wesela” Wyspiańskiego. W 2021 roku minęło dokładnie 50 lat od tego pierwszego ważnego wydarzenia w życiu zawodowym aktorki. Monodram „Nieostrość widzenia” stanowi także osobistą refleksję Ewy Ziętek na temat życiowych wyborów i dokonań zawodowych.

– Zakochałam się w pani Zofii z miejsca, gdy usłyszałam jej niezwykłą historię. Zachwycił mnie nie tylko jej stosunek do zawodu, który ja także uprawiam, ale to jakim była człowiekiem. Jej siła woli, odwaga, by stawiać czoło przeciwnościom i jednocześnie wielka pogoda ducha. To wzbudza ogromny zachwyt i podziw. – mówi Ewa Ziętek – Mam to szczęście przyjaźnić się z córką człowieka, któremu Zofia w czasie Powstania uratowała życie. Któregoś dnia powiedziała do mnie: „Ewa, po prostu musisz ją zagrać”. Zbliżała się 100-tna rocznica urodzin Zofii Książek-Bregułowej, moje 50-lecie pracy artystycznej. „Zróbmy to!” zdecydowałam i tak oto wysiłkiem wielu wspaniałych osób powstał ten monodram  – podsumowuje aktorka.

Prace nad spektaklem poświęconym życiu Zofii Książek Bregułowej rozpoczęły się na początku 2020 roku. Zostały jednak przerwane ze względu na wybuch pandemii. Pierwsza próba czytana miała odbyć się w dniu, w którym zamknięto w Polsce teatry. Miłośnikom Ewy Ziętek przyszło zatem czekać na tę sztukę przeszło 2 lata. Sama aktorka nie może się już doczekać premierowego spotkania z publicznością, które odbędzie się 9 kwietnia 2022 r.