28 września 2023

Nowość prosto z West Endu na deskach Teatru Kwadrat!

Prosto z West Endu na deski Teatru Kwadrat trafi komedia „Usuń ze znajomych” brytyjskiego autora Stevena Moffata. W obsadzie m.in. Lucyna Malec, Andrzej Grabarczyk i Paweł Wawrzecki. Reżyserem spektaklu jest Marcin Sławiński, który powraca do współpracy z Kwadratem po wieloletniej przerwie. Premiera zaplanowana jest na początek 2024 roku.

Wszyscy mamy takiego znajomego lub znajomą. Poznaliśmy się na wakacjach, dodaliśmy nawzajem na Facebooku, ale ten ktoś publikował tak dużo, że z czasem po cichu kliknęliśmy „usuń z grona znajomych”. Nie każdy, oj nie każdy zdolny jest zrozumieć, że kurtuazyjne „wymieńmy się kontaktami” oznacza najczęściej „do widzenia”.

Podczas wakacyjnego rejsu Peter i Debbie, małżeństwo Brytyjczyków z wieloletnim stażem poznaje Elsę, nieco ekscentryczną i głośną Amerykankę z Kolorado. Mimo jej wyrazistych poglądów, które niekoniecznie są im bliskie, nie mogą oprzeć się jej urokowi. Na koniec wycieczki żegnają się wylewnie, obiecując sobie podtrzymanie kontaktu. Wszystko zmienia się, gdy kilka miesięcy później Elsa niespodziewanie składa im wizytę.

W sztuce zobaczymy aktorów związanych z Kwadratową sceną: Lucynę Malec, Ilonę Chojnowską, Andrzeja Grabarczyka, Pawła Wawrzeckiego, Jacka Łuczaka, Michała Lewandowskiego, Weronikę Malik oraz Jana Butruka. Do obsady gościnnie dołączyli także Lesław Żurek oraz Barbara Garstka.

Spektakl reżyseruje Marcin Sławiński, twórca mający na koncie wiele teatralnych przebojów, odpowiedzialny m.in. za sukces „Szalonych nożyczek”.

Komedia „Usuń ze znajomych” to aktualny hit brytyjskiej sceny. Premiera odbyła się w 2020 roku w Minerva Theatre w Chichester. Po entuzjastycznych recenzjach krytyków zdecydowano o wystawieniu sztuki na londyńskim West Endzie, gdzie można ją oglądać od stycznia tego roku. Polska premiera będzie jednocześnie pierwszą inscenizacją poza granicami Wielkiej Brytanii.

Autorem sztuki jest Steven Moffat, brytyjski scenarzysta i producent telewizyjny. Rozgłos przyniosły mu takie seriale jak „Doktor Who” oraz „Sherlock” z Benedictem Cumberbatchem, za który otrzymał nagrodę Emmy.

Na premierę zapraszamy 6 stycznia 2024 roku.