22 stycznia 2020

Premiera „Nie książka zdobi człowieka”

Dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji, zaskakujący bohaterowie. To wszystko odnajdą widzowie w klasycznej farsie kanadyjskiego dramatopisarza Seymoura Blickera, odkrywającej mechanizmy współczesnego show biznesu. W obsadzie Paweł Małaszyński, Andrzej Nejman, Olga Kalicka, Elżbieta Romanowska i Lucyna Malec. Premiera na Dużej Scenie Teatru Kwadrat już 1 lutego. Spektakle przedpremierowe  do zobaczenia 30 i 31 stycznia.

Jak wejść na szczyt w świecie zdominowanym przez media, gdy nie ma się cech prawdziwego celebryty? Sherman Mayfair, pisarz – panikarz, lat około 35, właśnie wydał książkę i marzy o tym, by odnieść wielki sukces. Jednak nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela Matta Belvedere, by ten podając się za autora książki, oczarował  wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller.

Klasyczna komedia pomyłek Seymoura Blickera porywa widzów do elitarnego światka nowojorskiej branży wydawniczej, gdzie udział w popularnym programie telewizyjnym liczy się o wiele bardziej niż pozytywne recenzje krytyków, a umiejętność błyszczenia w świetle reflektorów znaczy więcej niż talent.

„Nie książka zdobi człowieka”, jak na farsę przystało, serwuje widzom dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące zakończenie. Czasem bowiem okazuje się, że największą „siłę przebicia” ma ktoś, po kim się tego najmniej spodziewasz, na przykład twoja własna narzeczona. 

Seymour Blicker to kanadyjski dramatopisarz, powieściopisarz i scenarzysta. Na co dzień mieszka i tworzy w Quebecu.  Jego nowele i sztuki wystawiane są w USA, Kanadzie oraz Europie. Jest autorem scenariuszy filmowych („The Kid”) oraz telewizyjnych. Trzykrotnie wyróżniony prestiżową statuetką Emmy, za scenariusze do produkcji „Barney Miller”, „Sidestreet” oraz „Urban Angel”.  W 1997 otrzymał nagrodę za całokształt twórczości (The British Council International New Playwriting Award), jest też laureatem nagród literackich Ontario Arts Council Award for Literature, Samuel Lapitsky Foundation Award for Literature, Canada Council Senior Arts Grant. Światowa premiera sztuki „Nie książka zdobi człowieka” („Never Judge a Book by its Cover”) odbyła się w Nowym Jorku w 1987 roku w Gene Frankel/American Mime Theater. Jej tekst przetłumaczony został m.in. na język holenderski, niemiecki oraz polski.