17 października 2019

„PRZYSTOJNIACZEK”- premiera 18 października!

Gorący duet Anna Karczmarczyk i Marcin Korcz w zmysłowej komedii hiszpańskiego dramaturga Carlesa Alberoli, w reżyserii Andrzeja Nejmana. Elektryzująca inscenizacja przepełniona zachwytem nad kulturą iberyjską, „Przystojniaczek” na Scenie Kameralnej Teatru Kwadrat już od 18 października.

Łączy ich historia z przeszłości, dzieli całe dorosłe życie. Dawni kochankowie spotykają się po latach, by podczas jednej nocy podążyć szlakiem marzeń, które nigdy się nie spełniły. Maria (Anna Karczmarczyk) i Diego (Marcin Korcz) nie widzieli się od czasów wspólnego wyjazdu do Alciry, kiedy oboje stali u progu dorosłości, pełni planów, marzeń i perspektyw na przyszłość. Dziś on jest niespełnionym artystą, pracującym na zlecenie agencji reklamowych, ona planuje ślub z innym. Każde z nich rozumie życie na swój sposób i na swój sposób stara się stawić mu czoła.

Komedia hiszpańskiego dramaturga Carlesa Alberoli w przewrotny i zaskakujący sposób przedstawia relacje dwojga niegdyś bliskich sobie ludzi, ich marzenia, tęsknoty, ukazując w lekki i zabawny sposób złożoność ludzkiej natury. Spieszymy się do dorosłości i nie chcemy dorosnąć, snujemy plany, myśląc, że mamy jeszcze dużo czasu, a gdy pukają do naszych drzwi, skradamy się na palcach, udając, że nikogo nie ma w domu. Zapominamy lub tylko nie chcemy pamiętać, lecz pierwsze zauroczenie pozostaje w nas na zawsze.  

Komedia Przystojniaczek (org. Mandibula afilada) miała swoją hiszpańską premierę w 1997 roku. Spektakl otrzymał nagrodę Cavall Verd za najlepszy tekst teatralny, przyznawaną przez Katalońskie Stowarzyszenie Pisarzy, a także nagrodę krytyków Walencji oraz Turia Billboard Award.

Adaptacja „Przystojniaczka” realizowana przez Teatr Kwadrat nie stanowi jednak dokładnego odwzorowania hiszpańskiego oryginału. Wiele charakterystycznych akcentów kultury iberyjskiej zostało dodane w scenariuszu wyłącznie na potrzeby polskiej inscenizacji.

 – Chciałem aby nasz „Przystojniaczek” był znacznie bardziej hiszpański, niż ma to miejsce w pierwowzorze – zdradza reżyser spektaklu Andrzej Nejman – W oryginale fakt, że akcja sztuki toczy się w Hiszpanii ma raczej marginalne znaczenie. Brzmienie języka hiszpańskiego czy akcenty kulturowe nie zachwycą tamtejszej publiczności, są dla nich czymś powszednim. A my zmieniliśmy nawet imiona bohaterów, by brzmiały charakterystycznie, dodaliśmy muzykę. Oczywiście wszystko z przymrużeniem oka – wyjaśnia – Chcemy by publiczność wyraźnie odczuła nasz zachwyt nad kulturą iberyjską.

„Przystojniaczek” | premiera na Scenie Kameralnej w Teatrze Kwadrat już 18 października

***

OSOBY:

Anna Karczmarczyk (Maria)

Marcin Korcz (Diego)

Autor: Carles Alberola

Tytuł oryginalny: Mandíbula afilada

Przekład: Rubi Birden

Reżyseria: Andrzej Nejman

Asystent reżysera: Katarzyna Hendzel

Scenografia: Natalia Kitamikado

Producent: Małgorzata Nejman