1 września 2023

TEATR KWADRAT OTWIERA 49. SEZON ARTYSTYCZNY Z NOWĄ DYREKTOR NA CZELE

Po wakacyjnej przerwie na deski Teatru Kwadrat wracają uwielbiane przez publiczność spektakle. W repertuarze najlepsze komedie i farsy ostatnich lat, między innymi kultowe „Szalone nożyczki” i „Za jakie grzechy?”. Bilety na wrześniowe i październikowe spektakle są w sprzedaży. Od września sceną pokieruje Ewa Wencel, która z Kwadratem związana jest od blisko czterech dekad.

W nowym sezonie na scenie Kwadratu niezmiennie królować będą znakomite komedie światowych autorów. W repertuarze nie zabraknie najchętniej oglądanych przez publiczność spektakli, wśród których warto wymienić kultowe „Szalone nożyczki”, „Za jakie grzechy?” na podstawie francuskiego kinowego hitu,romantyczno-kryminalne „Małżeństwo do poprawki” czysłodko-gorzkie „Umrzeć ze śmiechu”. Repertuar na nadchodzące miesiące jest dostępny TUTAJ

Od 1 września Teatrem Kwadrat pokieruje Ewa Wencel, aktorka, scenarzystka, wykładowczyni łódzkiej Szkoły Filmowej. Ze sceną Kwadratu związana jest od 1986 roku. Tu wykreowała m.in. rolę Ethel Banks w spektaklu „Przez park na boska”, która przyniosła jej nominację do prestiżowej nagrody Feliksów Warszawskich.

Jak zapowiada rozpoczynająca kadencję dyrektor Teatru Kwadrat, w nowym sezonie na widzów niezmiennie czekać będzie rozrywka w najlepszym wydaniu i gwiazdorskiej obsadzie.

– Teatr Kwadrat jest na mapie Warszawy miejscem wyjątkowym, od zawsze na swoich deskach gości wybitnych artystów i znakomite sztuki. Chcę kontynuować najlepsze tradycje tego miejsca zapoczątkowane blisko pięć dekad temu przez Dudka Dziewońskiego – podkreśla Ewa Wencel.

Warto wspomnieć, że znaczną część zespołu artystycznego Teatru Kwadrat – ten za rok obchodzić będzie 50-te urodziny – stanowi ostatnie pokolenie aktorów, które zawodu uczyło się od mistrzów gatunku – Jana Kobuszewskiego, Jerzego Turka, Wojciecha Pokory czy Edwarda Dziewońskiego. Dziś to oni – Paweł Wawrzecki, Grzegorz Wons, Andrzej Grabarczyk, Ewa Wencel, Ewa Ziętek i Lucyna Malec – są mistrzami, a klasa aktorstwa, którą prezentują jest wyróżnikiem Teatru Kwadrat na tle innych warszawskich scen.

Od nowego sezonu do współpracy z Kwadratem powróci także Marcin Sławiński, wybitny reżyser teatralny, odpowiedzialny m.in. za sukces „Szalonych nożyczek”. Wyreżyseruje on sztukę brytyjskiego autora Stevena Moffata, której premiera odbyła się w 2022 roku w Wielkiej Brytanii. Polska premiera odbędzie się na deskach Kwadratu pod koniec roku. Próby ruszają jesienią.

Od września działalność wznowi także Scena im. Jana Kobuszewskiego. Do największych hitów sceny należą „Misery” na podstawie głośnej powieści Stephena Kinga, pulsujący hiszpańskimi rytmami „Przystojniaczek”, a także przewrotna komedia „Roma i Julian” oraz dwa znakomite monodramy „Promieniowanie”, czyli sceny z życia Marii Skłodowskiej Curie Ewy Wencel oraz „Nieostrość widzenia” w wykonaniu Ewy Ziętek.

Zapraszamy!