20 kwietnia 2016

Wielkie otwarcie Teatru Kwadrat!

Zakończyła się kompleksowa modernizacja Teatru Kwadrat im. Edwarda Dziewońskiego. Powstało nowe zaplecze sceniczne, poprawił się komfort widzów, a budynek zyskał całkowicie nową infrastrukturę. Utworzono dwie sale widowiskowe. Przebudowa pozwoliła na stworzenie odpowiadającego wymaganiom teatralnym zaplecza technicznego.

Wcześniej mieściło się tu kino i przez krótki czas prywatny Teatr Bajka.  Remont generalny rozpoczął się w  maju 2015 roku. Przez kolejne miesiące wędrowaliśmy po warszawskich scenach uzyskując gościnę kolejno w Teatrze Studio, na Wydziale Scenografii ASP, w Teatrze Imka i w zaprzyjaźnionym Klubie Garnizonowym na Mokotowie.

W odremontowanym gmachu przy ulicy Marszałkowskiej 138 pierwszy spektakl odbył się 25 lutego, a na 12 marca zaplanowano wielkie otwarcie połączone z oficjalną premierą „Medium” w reżyserii Andrzeja Nejmana – dyrektora Teatru. To dzięki jego determinacji i osobistemu zaangażowaniu projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014.

Wydarzenie jest historyczne. Warszawiacy zyskali kolejne miejsce kulturalnych spotkań i rozrywki na wysokim poziomie. Dobrze znany i lubiany przez nich Zespół odzyskuje swoje miejsce na mapie kulturalnej stolicy.

Długo czekaliśmy na powrót do swojej siedziby. Teraz, kiedy nareszcie jesteśmy z powrotem u siebie możemy rozwinąć skrzydła. W planach do końca sezonu mamy granie wszystkich znanych publiczności hitów takich jak „Szalone nożyczki”, „Ciotka Karola 3.0.” czy „Berek, czyli upiór w moherze” oraz nowe tytuły „Medium” w reżyserii Andrzeja Nejmana i „Godzinka spokoju” z brawurową główną rolą Pawła Wawrzeckiego.

Modernizacja siedziby i powstanie Sceny Kameralnej w odremontowanym Kwadracie stworzy możliwości poszerzenia oferty repertuarowej Teatru. Pierwsza premiera w tej przestrzeni zaplanowana jest na końcówkę sezonu. Będzie to komedia piłkarska w reżyserii Olafa Lubaszenki z udziałem m.in. Antoniego Królikowskiego i Dyrektora Andrzeja Nejmana.

Tymczasem planujemy prezentować spektakle gościnne. Aldona Jankowska – etatowa aktorka Kwadratu, wspaniała Madame Arcati z „Medium” na Scenie Kameralnej wystąpi w swoim zwariowanym komediowo-muzycznym show pt. „Różowe konie”. Dyrektor zaprosił też Ewę Kasprzyk z jej przedstawieniem „Patty Diphusa” Pedro Almodovara. Jeszcze w marcu zobaczyć będzie można przedstawienie pt. „Diwa” w której zagrają Małgorzata Bogdańska i Edyta Herbuś. Od kwietnia zapraszamy widzów na „Wielki apetyt” monodram Katarzyny Kwiatkowskiej, komedię, w którym aktorka wciela się brawurowo w 40 postaci.

To tylko część planów Teatru a jeszcze więcej niespodzianek i wspaniałych komedii czeka widzów w sezonie 2016/2017. Warszawiacy mogą polegać na pełnym zapału i twórczej pasji Zespole Kwadratu, który w końcu działa pod stałym adresem na Marszałkowskiej 138.

scena z: Andrzej Nejman, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

Uroczysta chwila, przecięcie wstęgi otwarcia dużej sceny Teatru Kwadrat, w przecięciu wstęgi uczestniczą przyjaciele Teatru Kwadrat, Michał Olszewski (w środku) zastępca Prezydenta m. st. Warszawy, oraz Jarosław Jóźwiak zastępca Prezydenta m. st. Warszawy oraz dyrektor i aktor Teatru Kwadrat Andrzej Nejman.

pasek_2


fot. Podlewski/AKPA

scena z: Jan Kobuszewski, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Andrzej Nejman, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Olaf Lubaszenko, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Marek Siudym, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Andrzej Andrzejewski, SK:, , fot. Podlewski/AKPAscena z: Grzegorz Wons, SK:, , fot. Podlewski/AKPAscena z: Lucyna Malec, SK:, , fot. Podlewski/AKPAscena z: Kamil Kula, SK:, , fot. Podlewski/AKPAscena z: Michał Lewandowski, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Marta Żmuda-Trzebiatowska, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Marcin Kwaśny, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Katarzyna Zielińska, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Ewa Kasprzyk, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Katarzyna Glinka, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Magdalena Lamparska, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Barbara Garstka, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Aldona Jankowska, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Antoni Królikowski, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Paweł Wawrzecki, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Katarzyna Chorzępa, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Ilona Chojnowska, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Małgorzata Bogdańska, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Edyta Herbuś, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Tomasz Iwan, Natalia Jakuła, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Mateusz Borek, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Jacek Bursztynowicz, Barbara Bursztynowicz, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Joanna Racewicz, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Mikołaj Lizut, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

scena z: Andrzej Nejman, Jan Kobuszewski, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

SK:, , fot. Podlewski/AKPA

fot. Podlewski/AKPA