1 stycznia 2023

Wspomnienie

Drodzy Widzowie i Przyjaciele Teatru Kwadrat,
z ogromnym smutkiem informujemy, że 31 grudnia 2022 roku, odszedł nasz cudowny kolega i wspaniały aktor Andrzej Szopa.

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi, rocznik 1977. W tym samym roku zadebiutował na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie w ciągu dekady stworzył role Oneka w „Garbusie” Sławomira Mrożka, Generała w „Balkonie” Jeana Geneta, Księdza w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, Kleona w „Peryklesie” Williama Shakespeare’a. W latach 1987-1997 występował w Romance Chopin Theatre w Chicago, w tym czasie debiutował również jako prezenter radiowy chicagowskiej rozgłośni WPNA 1490 AM. W latach 1997-1987 zaangażowany w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie zagrał m.in. w „Damie z Jednorożcem” (reż. Krystian Lupa) czy we „Wszystko w rodzinie” (reż. Marcin Sławiński).

Z Teatrem Kwadrat związany od 1998 roku, gdzie przez blisko 20 lat pracy stworzył niezapomniane kreacje aktorskie. Role w sztukach „Wszystko w rodzinie” (reż. Marcin Sławiński), „Sługa dwóch panów” (reż. Waldemar Matuszewski), „Nie teraz kochanie”(reż. Marcin Sławiński), „Ośle lata” (reż. Marcin Sławiński), „To tylko sztuka”(reż. Bartłomiej Wyszomirski), „Przez park na bosaka”(reż. Tomasz Szafrański) czy „Przyjazne dusze” (reż. Marcin Sławiński) na zawsze pozostaną w pamięci widzów Teatru Kwadrat.

Andrzeju, dziękujemy za twoją wspaniałą pracę sceniczną, w którą wkładałeś całego siebie, i przyjaźń, jaką nas obdarzałeś. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i pamięci. Zespół Teatru Kwadrat