21 grudnia 2022

ZA NAMI PREMIERA KOMEDII „KOSZERNE RAZ!”

Za nami długo wyczekiwana premiera sztuki „Koszerne raz!”. 17 grudnia w progi Teatru Kwadrat zawitali znakomici goście, by obejrzeć to najnowsze audiowizualne widowisko. Wieczór uświetnił swoją obecnością także autor sztuki James Sherman, który przyleciał z Chicago specjalnie z tej okazji.

Czy żydzi potrafią śmiać się z siebie? Okazuje się, że tak! I to w najlepszym stylu. „Koszerne raz!” to barwna opowieść o współczesnej żydowskiej rodzinie, wysycona kulturą i obyczajowością judaizmu, podana w malowniczej, komiksowej konwencji. Najzabawniejszy i najbardziej żydowski show jaki można zobaczyć w stolicy!

Miłość zmaga się tu z kulturowymi ograniczeniami, a współczesność ściera się z wielowiekową tradycją. Sara Goldman, młoda żydówka z Chicago bardzo kocha swoich rodziców, jednak ukrywa przed nimi, że wciąż spotyka się z Chrisem, który żydem nie jest. Chcąc uczynić za dość marzeniu rodziny o „koszernym” zięciu, wynajmuje aktora, Boba, by podczas ważnej uroczystości udawał jej narzeczonego.

Każda scena sztuki rozgrywa się w wyjątkowym z perspektywy kalendarza świąt żydowskich czasie  – przyjęcia urodzinowego, święta lub ceremonii religijnej, takich jak Szabas, Seder, czy Brit Mila. Całość spaja przezabawna postać Lektora w osobie Reb’ego Judele Von Polen, który prowadzi widza przez wszystkie perypetie i obyczaje żydowskie.

W obsadzie: Agnieszka Sienkiewicz/Anna Cieślak, Krzysztof Szczepaniak, Ewa Wencel, Andrzej Grabarczyk, Marcin Piętowski/ Paweł Ciołkosz, Andrzej Andrzejewski/ Michał Lewandowski.

Zapraszamy na spektakle w lutym!

scena z: Andrzej Grabarczyk, Krzysztof Szczepaniak, Agnieszka Sienkiewicz, Andrzej Andrzejewski, Ewa Wencel, Paweł Ciołkosz, Marcin Piętowski, fot. Piętka Mieszko/AKPA