15 kwietnia 2022

ZA NAMI PREMIERA MONODRAMU „NIEOSTROŚĆ WIDZENIA”

W sobotę 9 kwietnia br. odbyła się premiera sztuki „Nieostrość widzenia” w wykonaniu Ewy Ziętek. Monodram autorstwa Remigiusza Grzeli, inspirowany życiem Zofii Książek-Bregułowej, polskiej aktorki, poetki i łączniczki AK wyreżyserował Wawrzyniec Kostrzewski. Spektakl powstał z okazji  50-lecia pracy artystycznej Ewy Ziętek.

Opowiedziana z bliskiej perspektywy poruszająca historia Zofii Książek-Bregułowej, niewidomej aktorki i poetki splata się na scenie z zabarwioną humorem retrospekcją i pogłębioną refleksją Ewy Ziętek na temat własnego życia. Za sprawą znakomitego tekstu Remigiusza Grzeli, a także niezwykłego kunsztu aktorskiego Ewy Ziętek i muzyczno-wizualnej oprawy spektakl w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego porusza widzów subtelnością i wyrazistością. 

Zofia Książek-Bregułowa przyjechała do Warszawy w 1939 r. z jednym pragnieniem – by zostać aktorką. Ukończyła tajne komplety przygotowujące ją do zawodu i brała czynny udział w Powstaniu Warszawskim, podczas którego, w wyniku wybuchu straciła wzrok. Ranna trafiła do niemieckiej niewoli. „Obozowa aktorka, wojenna gwiazda” – powiedziała o sobie z tamtych dni. Po wojnie, w szpitalu w Edynburgu poznała przyszłego męża – skrzypka Włodzimierza Bregułę, wielką miłość. Ta relacja dała Zofii siłę, by mimo braku wzroku walczyć o swoje marzenia, wrócić na scenę i pozostać na niej do końca.

Ewa Ziętek od przeszło 20-tu lat związana jest z Teatrem Kwadrat, a wcześniej ze stołecznymi teatrami: Narodowym, gdzie zagrała m.in. u Adama Hanuszkiewicza, Teatrem Rozmaitości oraz Teatrem Dramatycznym. Jednym z odkrywców jej talentu aktorskiego był Andrzej Wajda, który obsadził 18-letnią wówczas Ewę w roli Panny Młodej w słynnej ekranizacji „Wesela” Wyspiańskiego. W 2021 roku minęło dokładnie 50 lat od tego pierwszego ważnego wydarzenia w życiu zawodowym aktorki.

Zapraszamy na spektakle popremierowe w maju!

scena z: Wawrzyniec Kostrzewski, Ewa Ziętek, Remigiusz Grzela, SK: Premiera monodramu Ewy Ziętek „Nieostrość widzenia” w Teatrze Kwadrat, , fot. Podlewski/AKPA