4000 dni

Peter Quilter

„4000 dni” to opowieść o życiowych kompromisach i miłości w reż. Wojciecha Malajkata. Autorem sztuki jest Peter Quilter, znany z takich hitów jak „Na końcu tęczy” czy „Boska!”. Tym razem w brawurowy sposób portretuje emocjonalny trójkąt pomiędzy zagubionym artystą, zmagającym się z utratą pamięci, jego twardo stąpającym po ziemi partnerem i zaborczą matką. Na scenie: Ewa Wencel, Grzegorz Daukszewicz i Patryk Pietrzak.

czytaj dalej

„4000 dni” to ciepła, komediowa opowieść o życiowych kompromisach i miłości w reżyserii Wojciecha Malajkata. Autorem sztuki jest Peter Quilter, który święci triumfy na całym świecie za sprawą komedii „Boska!”. Tym razem w nieco refleksyjny i na wskroś humorystyczny sposób portretuje konflikt pomiędzy cierpiącym na amnezję artystą, jego twardo stąpającym po ziemi partnerem i zaborczą matką. Na scenie znakomici: Ewa Wencel, Grzegorz Daukszewicz i Patryk Pietrzak.

Kiedy Michael budzi się ze śpiączki, okazuje się, że nie pamięta ostatnich jedenastu lat życia. Nie ma pojęcia, kim jest mężczyzna podający się za jego partnera, nie rozumie, dlaczego przestał malować.

Paul walczy usilnie, by przywrócić pamięć Michaelowi, robi wszystko, by przywołać ich wspólne wspomnienia. Carol od zawsze nienawidzi Paula, wykorzystuję więc sytuację, by odzyskać syna i pozbyć się intruza z rodzinnego obrazka. Nieustannie prowokuje Paula do konfliktu.

Podczas gdy „wredna” matka i „obcy” przyjaciel walczą o jego względy, Michael próbuje zrozumieć kim jest. Szukając twórczego impulsu do życia postanawia, nie pytając nikogo o zgodę, namalować mural na ścianie sali szpitalnej. Czy odważny akt twórczy przywróci mu pamięć? Czy w obliczu zaborczej miłości dwojga bliskich mu ludzi dokona właściwych wyborów?

Światowa premiera sztuki „4000 dni” odbyła się w 2016 roku na londyńskim West Endzie, wzbudzając bardzo entuzjastyczne opinie wśród krytyków.

Peter Quilter międzynarodowy sukces osiągnął jako autor głośnego dramatu muzycznego „Na końcu tęczy” („End of the Rainbow”), opowiadającego historię Judy Garland. Na jego kanwie powstał także oscarowy film „Judy” z Renee Zellweger. Z kolei sztuka „Boska!” („Glorious!”) o słynnej Florence Foster Jenkins otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Laurence'a Oliviera w kategoria „najlepsza współczesna komedia”.

Informacje o spektaklu

 

CZAS TRWANIA – ok. 1 godz. 30 min. (bez przerwy)

 

OSOBY:

Michael – Patryk Pietrzak
Paul – Grzegorz Daukszewicz
Carol – Ewa Wencel

 

Autor: Peter Quilter
Tytuł oryginalny: 4000 days
Przekład: Klaudyna Rozhin
Reżyseria: Wojciech Malajkat
Asystent reżysera: Katarzyna Hendzel
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Kostiumy: Marta Grudzińska
Producent: Małgorzata Nejman

 

Premiera: 25 września 2021