„Muzyka+Matematyka” – Interaktywny spektakl naukowy

Teatr Kwadrat i Instytut Rozwoju Wyobraźni zapraszają na interaktywne spektakle popularno-naukowe „Muzyka plus Matematyka”. Co łączy latynoskiego bębniarza i programistę komputerowego? Czy to przypadek, że najbardziej popularne melodie pod względem matematycznym pełne są eleganckiej logiki i symetrii? Czy współbrzmienia mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie? Jaka fizyka i matematyka stoi za interwałami muzycznymi? Czy można zbudować pozytywne emocje wokół uznawanych za “nudne” i “szkolne” przedmiotów i aktywności?

czytaj dalej

Teatr Kwadrat i Instytut Rozwoju Wyobraźni zapraszają na interaktywne spektakle popularno - naukowe „Muzyka plus Matematyka”. Co łączy latynoskiego bębniarza i programistę komputerowego? Czy to przypadek, że najbardziej popularne melodie pod względem matematycznym pełne są eleganckiej logiki i symetrii? Czy współbrzmienia mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie? Jaka fizyka i matematyka stoi za interwałami muzycznymi? Czy można zbudować pozytywne emocje wokół uznawanych za “nudne” i “szkolne” przedmiotów i aktywności?

Muzyk i naukowiec, Mikołaj Tabako i dr Łukasz Badowski odczarowują i dementują stereotypy dotyczące nauk ścisłych i muzyki, kwestii talentu oraz tego, kto powinien, a kto nie, rozwijać te umiejętności. Jednocześnie ukazują je w niekonwencjonalnej, współczesnej oprawie, z perspektyw artysty zafascynowanego nauką i naukowca zafascynowanego sztuką. Dzięki nowoczesnym technologiom zaglądają do środka dźwięku i melodii by wspólnie z publicznością odkrywać, że muzyka i matematyka są niczym dwie strony tej samej monety.

Istotny element spektaklu stanowią ćwiczenia muzyczne i ruchowe angażujące widzów do wspólnej aktywności. Całości towarzyszą multimedialne projekcje oraz muzyka prezentowana na żywo oraz z cyfrowej „taśmy”. „Muzyka plus Matematyka” to znakomita zabawa dla młodych uczestników, która niepostrzeżenie uczy i wychowuje przyszłych artystów i naukowców!

 

Informacje o spektaklu

„Muzyka plus Matematyka” to cykl pięciu interaktywnych spektakli dla młodzieży w wieku 6-12 lat. Miejsca nienumerowane, na specjalnych poduszkach.

Każde z wydarzeń trwa około 90 minut.

Zapraszamy do krainy twórczego myślenia!

dr ŁUKASZ BADOWSKI

Absolwent UAM w Poznaniu, doktoryzował się w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie. Ekspert komunikacji naukowej. Dwukrotnie nominowany do nagrody Popularyzator Nauki Roku przyznawanej przez PAP. Dziennikarz PR RDC (Radio Dla Ciebie). Prowadzi audycje naukowe i edukacyjne dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży. Wieloletni pracownik Centrum Nauki Kopernik, dla którego przygotował autorskie wystawy interaktywne, warsztaty i pokazy. Autor scenariuszy, konsultant merytoryczny spektakli teatralnych i wydarzeń multimedialnych. Dla różnych centrów nauki zaprojektował ponad setkę interaktywnych eksponatów. Jest autorem książek edukacyjnych oraz sporej liczby artykułów w prasie popularnej i branżowej.

 

MIKOŁAJ TABAKO

Zawodowe wykształcenie zdobywał w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Elsnera w Warszawie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II-go Stopnia im. Chopina w Warszawie. Studiował również na Wydziale Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Solista trębacz, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, a także aktor, scenarzysta, instruktor muzyki, propagator nowatorskich metod edukacyjnych. Współpracował m.in. z Domem Spotkań z Historią, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Ogniskiem Teatru Ochoty, oraz czasopismem dla dzieci “Miś”. Współtworzył krótkie formy filmowe (w tym animacje), scenariusze, kreacje aktorskie i oprawy muzyczne spektakli teatralnych, sesje fotograficzne, warsztaty, albumy muzyczne m.in. z piosenkami dla dzieci.