HaDwa-O!

SCENA KAMERALNA

“Teatr Naukowy” to cykl multimedialnych przedstawień teatralnych dla dzieci, połączonych z interaktywnymi warsztatami, doświadczeniami naukowymi i muzyką na żywo, podczas których młodzi widzowie poznają i uczą się rozumieć skomplikowany i pasjonujący świat oraz zachodzące w nim zjawiska fizyczne. Przewodnikami po fascynującym świecie nauki są dwaj sympatyczni i trochę szaleni bohaterowie cyklu, Pomysław i Radzimir, którzy prostym językiem, ciekawą formą i z nieodłącznym poczuciem humoru opowiadają dzieciom o tym, jak działa i rozwija się świat. Z pomocą światłych i lotnych…

czytaj dalej

“Teatr Naukowy” to cykl multimedialnych przedstawień teatralnych dla dzieci, połączonych z interaktywnymi warsztatami, doświadczeniami naukowymi i muzyką na żywo, podczas których młodzi widzowie poznają i uczą się rozumieć skomplikowany i pasjonujący świat oraz zachodzące w nim zjawiska fizyczne. 

Przewodnikami po fascynującym świecie nauki są dwaj sympatyczni i trochę szaleni bohaterowie cyklu, Pomysław i Radzimir, którzy prostym językiem, ciekawą formą i z nieodłącznym poczuciem humoru opowiadają dzieciom o tym, jak działa i rozwija się świat. Z pomocą światłych i lotnych umysłów wyciągną oni mieszkańców swojego miasta z kłopotów, przezwyciężając napotkane trudności i pokonując liczne zagrożenia. Niczym niestrudzeni odkrywcy, skutecznie stawią czoła kolejnym wyzwaniom i tworzą nowatorskie rozwiązania.

Pierwszym zagadnieniem, w które Pomysław i Radzimir zaangażują widzów jest temat wody. Woda, czyli „HaDwa-O!”, to życie. Z wody składa się nasze ciało, nasz mózg. Obowiązki i przyjemności. Jak to się dzieje, że mamy wodę w kranie? Co to jest ciśnienie? Jak oczyścić wodę i jak ją transportować? Czy naukowcy mogą mieć poczucie humoru? Czy jury talent show wyżej oceni wiedzę naukowca, czy doświadczenie sceniczne muzyka? Na te pytania postarają się odpowiedzieć nasi bohaterowie.

Nadrzędnym celem projektu jest zaszczepienie w młodych widzach przekonania, że dzięki nauce i rozsądkowi znaleźć można rozwiązanie dla wielu problemów, z jakimi boryka się współczesny świat. Pragnieniem autorów cyklu jest pobudzenie ciekawości uczestników, rozwijanie ich wyobraźni i inspirowanie do stawiania trudnych pytań.

Informacje o spektaklu

Spektakle adresowane są do grup dziecięcych w wieku od 7 do 12 lat oraz do grup rodzinnych.
Czas trwania: 75 minut

O twórcach:

Bartek Mazur – aktor, reżyser, scenarzysta, pedagog

Ukończył studia na wydziale aktorskim PWST w Krakowie oraz kurs pedagogiczny w Instytucie Doskonalenia Kadr Pedagogicznych. Współzałożyciel stowarzyszenia Studio Teatralne KOŁO. Jest aktorem teatralnym i telewizyjnym, lektorem, reżyserem, ale też pedagogiem, oraz managerem kultury. Jako aktor współpracował z Teatrem im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Obecnie związany jest m.in. ze stołecznym Teatrem Soho i Teatrem Dramatycznym. Reżyseruje przedstawienia teatralne dla dzieci i młodzieży, a także wydarzenia quasiteatralne – Psoty dla Artanimacji, czy praca z młodymi uchodźcami dla Stowarzyszenia Interwencja Prawna. Jego działalność dydaktyczna obejmuje warsztaty teatralne z wykorzystaniem aktorskich metod pracy dla dzieci (Ognisko Teatru Ochoty) i dla dorosłych (Teatr Młyn). Współpracuje z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”, jako Latający Animator Kultury.

Mikołaj Tabako – muzyk, performer, animator kultury, producent muzyczny

Zawodowe wykształcenie zdobywał w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia im. Elsnera w Warszawie oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II-go Stopnia im. Chopina w Warszawie. Studiował również na Wydziale Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Solista trębacz, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, a także aktor, scenarzysta, instruktor muzyki, propagator nowatorskich metod edukacyjnych. Współpracował m.in. z Domem Spotkań z Historią, Teatrem Nowym w Łodzi, Teatrem Dramatycznym w Białymstoku, Ogniskiem Teatru Ochoty, oraz czasopismem dla dzieci “Miś”. Współtworzył krótkie formy filmowe (w tym animacje), scenariusze, kreacje aktorskie i oprawy muzyczne spektakli teatralnych, sesje fotograficzne, warsztaty, albumy muzyczne m.in. z piosenkami dla dzieci.

Łukasz Badowski – doktor fizyki, radiowiec, popularyzator nauki

Absolwent UAM w Poznaniu, doktoryzował się w Instytucie Fizyki PAN w Warszawie. Ekspert komunikacji naukowej. Dwukrotnie nominowany do nagrody Popularyzator Nauki Roku przyznawanej przez PAP. Dziennikarz PR RDC (Radio Dla Ciebie). Prowadzi audycje naukowe i edukacyjne dla dorosłych oraz dla dzieci i młodzieży. Wieloletni pracownik Centrum Nauki Kopernik, dla którego przygotował autorskie wystawy interaktywne, warsztaty i pokazy. Autor scenariuszy, konsultant merytoryczny spektakli teatralnych i wydarzeń multimedialnych. Dla różnych centrów nauki zaprojektował ponad setkę interaktywnych eksponatów. Jest autorem książek edukacyjnych oraz sporej liczby artykułów w prasie popularnej i branżowej.