Koszerne raz!

James Sherman

Żydowski show i widowisko audiowizualne na podstawie tekstów amerykańskiego dramaturga Jamesa Shermana: „Beau Jest” i „Jest a Second”, w kolorowej inscenizacji Reb’ego Judele von Polen, izraelskiego reżysera, scenografa i malarza, ukrywającego się pod takim właśnie pseudonimem.

czytaj dalej

Komediowy show i widowisko audiowizualne na podstawie tekstów amerykańskiego autora Jamesa Shermana: „Beau Jest” i „Jest a Second”, w kolorowej inscenizacji Reb’ego Judele von Polen, izraelskiego reżysera, scenografa i malarza, ukrywającego się pod takim właśnie pseudonimem.

Barwna i dynamiczna opowieść, nasycona kulturą i obyczajowością judaizmu, podana w malowniczej, komiksowej konwencji. Każda ze scen tej historii rozgrywa się w wyjątkowym z perspektywy kalendarza świąt żydowskich czasie  – przyjęcia urodzinowego, święta lub ceremonii religijnej, takich jak Szabas, Seder, czy Brit Mila.

W widowisku nie sposób wskazać głównej roli, bo każda z pojawiających się na scenie postaci tworzy tu swoistą kreację: Sara Goldman, młoda żydówka z Chicago, Bob - bezrobotny aktor,  Joel - brat Sary, Miriam i Abe - rodzice Sary i Joela, a nawet Mohel, czyli rabin, odpowiadający za ceremonię obrzezania. Całość spaja przezabawna postać Lektora w osobie Reb’ego Judele Von Polen, który prowadzi widza przez wszystkie perypetie i obyczaje żydowskie.

Autorem polskiego przekładu jest Andrzej Nejman, który ma na swoim koncie tłumaczenia wielu sztuk znanych ze sceny Teatru Kwadrat, m.in. „Trzy sypialnie”, „Medium”, „Przez park na bosaka” czy „Ciotka Karola”.

„Koszerne raz!” to kompilacja dwóch sztuk Jamesa Shermana, gdzie pierwsza z nich, „Beau Jest” stanowi pierwszy akt opowieści, druga zaś „Jest a Second”, akt drugi. Widz otrzymuje więc dwa spektakle w ciągu jednego wieczoru.  Dwie sztuki w cenie jednej, obie całkiem koszerne!

Informacje o spektaklu

CZAS TRWANIA – ok. 2 godz. 30 min. (z przerwą)

OSOBY:

Sara Goldman -  Agnieszka Sienkiewicz

Chris - Marcin Piętowski/ Paweł Ciołkosz

Bob (Robert Schroeder) - Krzysztof Szczepaniak/ Patryk Pietrzak

Joel - Andrzej Andrzejewski/ Michał Lewandowski

Miriam - Ewa Wencel

Abe - Andrzej Grabarczyk

 

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.
UWAGA! Spektakl z efektami stroboskopowymi (światło pulsujące z dużą częstotliwością). 
Osoby wrażliwe na ten rodzaj efektów prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.