OKNO NA PARLAMENT (1993)

Ray Cooney

Tytułowe okno znajduje się w luksusowym apartamencie nr 648, w londyńskim Westminster Hotel. To w jego wnętrzach na sekretną randkę umawia się urzędujący minister deputowany do Izby Gmin z Partii Konserwatywnej – Richard Willey z sekretarką opozycyjnej Partii Pracy panią Jane Worthington. Podczas pobytu w apartamencie pan Willey przypadkowo znajduje ciało pewnego mężczyzny przytrzaśnięte oknem.

czytaj dalej

Tytułowe okno znajduje się w luksusowym apartamencie nr 648, w londyńskim Westminster Hotel. To w jego wnętrzach na sekretną randkę umawia się urzędujący minister deputowany do Izby Gmin z Partii Konserwatywnej - Richard Willey  z sekretarką opozycyjnej Partii Pracy panią Jane Worthington. Podczas pobytu w apartamencie pan Willey przypadkowo znajduje ciało pewnego mężczyzny przytrzaśnięte oknem. Szybko zdaje sobie sprawę ze swojej beznadziejnej sytuacji, więc aby uniknąć skandalu postanawia schować mężczyznę do szafy. Po chwili telefonuje do swojego sekretarza Georga Pigdena i nakazuje mu, aby ten błyskawicznie zjawił się w hotelu. Razem zastanawiają się, jak pozbyć się ciała.

Przebieg romantycznej schadzki w zasadniczy sposób zmienia się w najmniej spodziewanych momentach. Nagle pojawia się wścibski kelner, dociekliwy dyrektor hotelu, zdradzany mąż pani Worthington, a następnie kobiety: pani Willey, pokojówka i pielęgniarka Gladys Foster. Kolejne próby rozwiązania problemu przynoszą odwrotne od zamierzonych skutki. Cała sprawa komplikuje się coraz bardziej.

„Okno na parlament” („Out of Order”) przyniosło pisarzowi prestiżową nagrodę Oliviera dla najlepszej komedii 1991 roku.

Informacje o spektaklu

OSOBY:

Richard Willey (minister) – Wojciech Pokora/ Paweł Wawrzecki
George Pidgen (sekretarz) – Jerzy Bończak/ Marek Siudym
Kierownik hotelu – Maciej Kujawski
Kelner – Jerzy Turek
Jane Worthington (sekretarka) – Magdalena Wołłejko/ Małgorzata Foremniak
Pokojówka – Anna Borowiec
Ciało – Grzegorz Pawłowski/ Bronisław Surmiak
Ronnie Worthington (mąż Jane) – Andrzej Grabarczyk
Pamela Willey (żona ministra) – Ewa Borowik
Gladys Foster (pielęgniarka) – Ewa Wencel

Autor: Ray Cooney
Przekład:
Elżbieta Woźniak
Reżyseria:
Marcin Sławiński
Scenografia
Józef Napiórkowski

Premiera: 17 kwietnia 1993