OSCAR

Claude Magnier

Claude Magnier, jeden z najpopularniejszych dziś komediopisarzy francuskich, debiutował w r. 1956 sztuką „Pan Masure”, wysoko ocenioną przez krytykę, a następnie świetnie przyjętą przez publiczność. „Oscar” – którego właśnie mamy przyjemność prezentować – powstał dwa lata później, następne pozycje (u nas znany przede wszystkim „Paryżanin” dzięki scenie i telewizji) równie szybko zdobywały rozgłos.

czytaj dalej

Claude Magnier, jeden z najpopularniejszych dziś komediopisarzy francuskich, debiutował w r. 1956 sztuką "Pan Masure", wysoko ocenioną przez krytykę, a następnie świetnie przyjętą przez publiczność. "Oscar" - którego właśnie mamy przyjemność prezentować - powstał dwa lata później, następne pozycje (u nas znany przede wszystkim "Paryżanin" dzięki scenie i telewizji) równie szybko zdobywały rozgłos. Toteż wkrótce zainteresowali się autorem filmowcy. Magnier na podstawie swoich sztuk sam opracował scenariusze, z których największym powodzeniem cieszył się właśnie filmowy "Oscar", z Louis de Funès w roli głównej. Ale po sukcesie filmowym sztuka ponownie wróciła na paryskie deski teatralne, z tymże Funès oczywiście, bijąc rekordy powodzenia.

Postanowiliśmy zatem i my zaprezentować "Oscara" na scenie. Świetnie skonstruowana komedia rzeczywiście na to zasługuje, przypominając mistrzostwem swojej formy najlepsze klasyczne wzorce francuskiej farsy. Warto tu może zatem wspomnieć, że Claude Magnier -  zresztą ekonomista z wykształcenia - zanim zaczął pisać, był aktorem. Z pewnością i to pomogło mu w budowaniu dialogu i rozgrywaniu dowcipnych sytuacji. Życzymy wesołej zabawy!

Informacje o spektaklu

OSOBY:

Bertrand Barnier - Jarema Stępowski
Pani Barnier, jego żona - Alfreda Sarnawska
Colette, ich córka - Halina Kowalska
Christian Martin - Włodzimierz Nowak
Bernadette - Barbara Rylska
Charlotte - Irena Jaglarzowa (gościnnie)
Jacqueline, jej córka - Gabriela Kownacka
Filip - Krzysztof Kowalewski
Oscar - Janusz Gajos

Przekład: Anna Frąckiewicz, Szczepan Gąssowski
Reżyseria: Edward Dziewoński
Scenografia: Marian Stańczak

Premiera: 24 IX 1976 r.