To tylko sztuka

Terrence Mcnally

Bezlitosne kulisy showbiznesu. Czy możliwa jest tam przyjaźń, zaufanie i szczerość? Czy liczy się jedynie sława, sukces i pieniądze?

Nowa sztuka „Złote Jajo” ma właśnie swoją prapremierę na nowojorskim Broadway’u. Akcja rozgrywa się w prywatnej sypialni producentki owego przedstawienia, Julii Budder, podczas zorganizowanego z tej okazji przyjęcia.

czytaj dalej

Bezlitosne kulisy showbiznesu. Czy możliwa jest tam przyjaźń, zaufanie i szczerość? Czy liczy się jedynie sława, sukces i pieniądze?

Nowa sztuka „Złote Jajo” ma właśnie swoją prapremierę na nowojorskim Broadway’u. Akcja rozgrywa się w prywatnej sypialni producentki owego przedstawienia, Julii Budder, podczas zorganizowanego z tej okazji przyjęcia. W tym gronie są tylko wybrani, najbliżsi współpracownicy i przyjaciele, w większości twórcy premierowego spektaklu. Wszyscy czekają z niecierpliwością na najważniejsze wydarzenie wieczoru – pierwszą recenzję New York Timesa. To od niej zależy dalsze istnienie przedstawienia, a tym samym być albo nie być wszystkich jego twórców.

Grono tworzą między innymi: Peter Austin - autor sztuki, który całe życie czekał na swój broadwayowski debiut, Frank Finger - niezrównoważony reżyser, „złote dziecko sceny”, który marzy o pierwszej w życiu porażce, Virginia Noyes - gwiazda głównej roli, nadużywająca środków odurzających, która liczy na wielki powrót, po sromotnej klęsce w Hollywood i James Wicker - najlepszy przyjaciel autora, egocentryczny aktor, który odrzucił główną rolę w „Złotym Jaju” dla serialu telewizyjnego, który właśnie zdejmują z anteny. Jest i krytyk teatralny Ira Frute, słynący ze swej nienawiści do twórców teatralnych, gdyż sam od lat pisze sztuki do szuflady, młody, aspirujący do tego świata aktor Gus oraz taksówkarka Emma z Manhattanu, która widziała już wszystko.

Wszyscy zaczynają skakać sobie do gardeł kiedy z telewizji, radia i przecieków z prasy zaczynają napływać wieści o nieuchronnej klęsce.

 

Informacje o spektaklu

CZAS TRWANIA (z przerwą):  ok. 2 godz. 10 min

OSOBY:

James Wicker – Paweł Wawrzecki
Virginia Noyes – Ewa Kasprzyk
Julia Budder – Ewa Wencel
Peter Austin – Grzegorz Wons
Frank Finger – Andrzej Andrzejewski
Gus P. Head – Marcin Kwaśny
Ira Frute – Jacek Łuczak
Emma – Lucyna Malec

Autor: Terrence Mcnally
Reżyseria: Bartłomiej Wyszomirski
Asystent reżysera: Teresa Iwko
Scenografia: Wojciech Stefaniak

Premiera oficjalna: 8 czerwca 2013