Usuń ze znajomych

Steven Moffat

PREMIERA: 6 STYCZNIA 2024 ROKU

Podczas wakacyjnego rejsu Peter i Debbie, małżeństwo Brytyjczyków z wieloletnim stażem poznaje Elsę, nieco ekscentryczną i głośną Amerykankę z Kolorado. Mimo jej wyrazistych poglądów, które niekoniecznie są im bliskie, nie mogą oprzeć się jej urokowi. Na koniec wycieczki żegnają się wylewnie, obiecując sobie podtrzymanie kontaktu. Wszystko zmienia się, gdy kilka miesięcy później Elsa niespodziewanie składa im wizytę.

czytaj dalej

PREMIERA: 6 STYCZNIA 2024 ROKU

POKAZY PRZEDPREMIEROWE: 31 GRUDNIA 2023 ROKU

Wszyscy mamy takiego znajomego lub znajomą. Poznaliśmy się na wakacjach, dodaliśmy nawzajem na Facebooku, ale ten ktoś publikował tak dużo, że z czasem po cichu kliknęliśmy „usuń z grona znajomych”. Nie każdy, oj nie każdy zdolny jest zrozumieć, że kurtuazyjne „wymieńmy się kontaktami” oznacza najczęściej „do widzenia”.

Podczas wakacyjnego rejsu Peter i Debbie, małżeństwo Brytyjczyków z wieloletnim stażem, poznaje Elsę, nieco ekscentryczną i głośną Amerykankę z Kolorado. Mimo jej wyrazistych poglądów, które niekoniecznie są im bliskie, nie mogą oprzeć się jej urokowi. Na koniec wycieczki żegnają się wylewnie, obiecując sobie podtrzymanie kontaktu. Wszystko zmienia się, gdy kilka miesięcy później Elsa niespodziewanie składa im wizytę.

Komedia „Usuń ze znajomych” to aktualny hit brytyjskiej sceny. Premiera odbyła się w 2020 roku w Minerva Theatre w Chichester. Po entuzjastycznych recenzjach krytyków zdecydowano o wystawieniu sztuki na londyńskim West Endzie, gdzie można ją oglądać od stycznia tego roku. Polska premiera będzie jednocześnie pierwszą inscenizacją poza granicami Wielkiej Brytanii.

Autorem sztuki jest Steven Moffat, brytyjski scenarzysta i producent telewizyjny. Rozgłos przyniosły mu takie seriale jak „Doktor Who” oraz „Sherlock” z Benedictem Cumberbatchem, za który otrzymał nagrodę Emmy.

Informacje o spektaklu

CZAS TRWANIA – ok. 2 godz. (z przerwą)

OSOBY:

Peter - Michał Lewandowski / Lesław Żurek

Debbie - Ilona Chojnowska

Elsa - Lucyna Malec

Alex - Jan Butruk

Rosie - Weronika Malik / Barbara Garstka

Sąsiad - Paweł Wawrzecki / Jacek Łuczak

Posterunkowy Junkin - Andrzej Grabarczyk

TWÓRCY SPEKTAKLU

 

Reżyser: Marcin Sławiński

Tłumaczenie: Klaudyna Rozhin

Asystent reżysera: Katarzyna Hendzel

Scenografia: Wojtek Stefaniak

Kostiumy: Sylwester Krupiński

Producent: Joanna Cywińska

Wizualizacje: Jakub Psuja