ZBRODNIE SERCA

Beth Henley

Siostry Margrath – Lenny, Meg i Becky spotykają się po wielu latach. Lenny jest stateczną kobietą, którą poświęciła sie rodzinie. Meg prowadzi emocjonujący żywot w Hollywood. Becky też ma męża, ale zostaje aresztowana za… usiłowanie jego zabójstwa. To spotkanie zmieni ich życie.

czytaj dalej

Siostry Margrath - Lenny, Meg i Becky spotykają się po wielu latach. Lenny jest stateczną kobietą, którą poświęciła sie rodzinie. Meg prowadzi emocjonujący żywot w Hollywood. Becky też ma męża, ale zostaje aresztowana za... usiłowanie jego zabójstwa. To spotkanie zmieni ich życie.

Ich codzienność „(...) jest szczytem banału, lecz pod spokojną powierzchnią kryją się potężne namiętności, tęsknota do rzeczy i przeżyć niezwykłych, (jak choćby pragnienie Meg, by doświadczyć w pełni czym jest przejście huraganu), ekscentryczne fantazje. Aspiracje całkowicie się rozmijają z możliwościami bohaterów nieporadnych, pełnych dziwactw i fałszywych wyobrażeń o sobie. (...) poczucie humoru sprawia, że i my widzimy ich jako postacie komiczne. Henley bynajmniej nie oszczędza swoich bohaterów. W calej okazałości ukazuje ich groteskowość, wszystkie ich śmieszności i słabości, jednego wszakże nie robi - nigdy z nich nie szydzi. Niezwykłość jej spojrzenia i warsztatu wywołuje sympatię a nawet współczucie dla swoich postaci, także i dla tych, które pozornie na to nie zasługują. Jest to zresztą zabieg w pełni świadomy i zamierzony. Zapytana wkrótce po premierze o «ZBRODNIE SERCA» Henley powiedziała: «Początkowo chciałam żeby to była sztuka o kimś, kto z czystej podłości strzela do drugiego człowieka. Potem jednak zafrapował mnie pomysł, by widzowie nie potępiali tej postaci za jej czyn, lecz raczej współczuli jej.»” - fragment tekstu autorki tłumaczenia - Małgorzaty Semil, zamieszczonego w programie spektaklu.

W 1986 roku na podstawie sztuki powstał słynny film w reżyserii Bruce'a Beresforda, nominowany w kilku katgoriach do Oscarów.

Informacje o spektaklu

OSOBY:

Lenny Magrath – Ewa Wencel
Chick Boyle – Katarzyna Ejmont  (gościnnie)
Doc Porter – Andrzej Garbarczyk
Meg Magrath – Magdalena Wołłejko  (gościnnie)
Babe Botrelle – Lucyna Malec
Barnette Lloyd – Grzegorz Pawłowski

Autor: Beth Henley
Przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Marcin Sławiński
Scenografia: Józef Napiórkowski
Opracowanie muzyczne: Korneliusz Pacuda
Kierownictwo muzyczne: Stefan Zwarski

Prapremiera: 1 marca 1991