3 lutego 2020

Premierowy wieczór

1 lutego w Teatrze Kwadrat odbyła się premiera spektaklu „Nie książka zdobi człowieka” Seymoura Blickera w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa. Z tej okazji na czerwonym dywanie pojawiło się wielu znakomitych gości zaprzyjaźnionych z Kwadratem. Premierowy spektakl zakończyły gromkie owacje, a scenę zalało morze kwiatów. 

„Nie książka zdobi człowieka” to klasyczna komedia pomyłek, która porywa widzów do elitarnego światka nowojorskiej branży wydawniczej, gdzie udział w popularnym programie telewizyjnym liczy się o wiele bardziej niż pozytywne recenzje krytyków, a umiejętność błyszczenia w świetle reflektorów znaczy więcej niż talent. Na scenie Paweł Małaszyński, Andrzej Nejman, Olga Kalicka, Elżbieta Romanowska i Lucyna Malec.

Sherman Mayfair to zbliżający się do czterdziestki pisarz – panikarz, który właśnie wydał książkę i marzy o tym, by odnieść wielki sukces. Jednak nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela Matta, by ten podając się za autora książki, oczarował  wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller.

– To spektakl o człowieku potwornie zakompleksionym, który nie jest w stanie stanąć za swoim własnym sukcesem. W wieku 40 lat napisał książkę, która okazuje się świetna. Jednak on nie chce publicznie przyznać, że jest jej autorem, bo myśli, że to tylko pomniejszy dzieło, które stworzył – opowiada wcielający się w postać Shermana Andrzej Nejman.

– „Nie książka zdobi człowieka” to współczesna komedia, traktująca o świecie show-biznesu, celebrytów i gwiazd. Tytuł spektaklu przywodzi na myśl skojarzenia z popularnym przysłowiem „nie szata zdobi człowieka”. I rzeczywiście coś w tym jest. Jedną z głównych myśli, jakie chcemy przekazać widzom w tym spektaklu jest to, że nie należy oceniać ludzi zbyt powierzchownie, ponieważ pozory często mylą – mówi Lucyna Malec, grająca w spektaklu rolę Louelli, najbardziej oczytanej pokojówki na Manhattanie.

Partnerami premiery są Audi Rowiński – Wajdemajer oraz Wyborowa.

Zapraszamy na spektakle „Nie książka zdobi człowieka” w lutym i marcu.