23 grudnia 2021

„CIOTKA KAROLA” POWRACA W NOWEJ WERSJI

Światowa klasyka farsy w nowej odsłonie. Andrzej Nejman ponownie bierze na warsztat słynną XIX-wieczną sztukę Brandona Thomasa, „Ciotka Karola”, którą w 2013 roku debiutował w roli reżysera. Do współpracy przy spektaklu, obok  doskonale znanych warszawskiej publiczności nazwisk,  zaprosił grono młodych aktorów. Premiera „Ciotki Karola” w wersji  „4.1” odbędzie się już 28 grudnia. Bilety na www.teatrkawadrat.pl

W obsadzie: Lucyna Malec/ Aldona Jankowska, Grzegorz Wons, Andrzej Grabarczyk/ Jacek Łuczak, Marek Siudym, Grzegorz Daukszewicz, Patryk Pietrzak, Jan Butruk, Aleksandra Radwan/ Monika Cieciora, Ramat S. Musa, Weronika Malik/ Małgorzata Kozłowska.

Odświeżona adaptacja, żywiołowa muzyka i dwa pokolenia na scenie w połączeniu z niezmiennie zachwycającym, momentami absurdalnym humorem czynią z „Ciotki Karola 4.1” prawdziwą sceniczną petardę.

– Pokochaliśmy ten spektakl i wiemy, że nasi widzowie również.  Jednak w pewnym momencie musieliśmy pogodzić się z tym, że lata mijają i grający studentów Michał Lewandowski, Kamil Kula i Michał Rolnicki nie wyglądają już jak czeredka nieopierzonych żaków. Nie chcieliśmy żegnać się z tą historią, dlatego postanowiliśmy opowiedzieć ją na nowo, angażując do współpracy zespół młodych, piekielnie zdolnych i ambitnych aktorek i aktorów. – mówi Andrzej Nejman, Dyrektor Teatru Kwadrat, reżyser spektaklu i autor adaptacji.

Oxford, rok 1890. Jack Chesney i Karol Wykeham, dwaj studenci, stają przed ostatnią szansą wyznania miłości Kitty i Amy, które niebawem opuszczą Oxford. Ponieważ rzecz dzieje się w XIX-wiecznej Anglii, nie mogą oni ot tak po prostu spotkać się z dziewczętami bez obecności ich prawnego opiekuna, Stephena Spettigue’a.

Tymczasem wizytę w Oxfordzie zapowiedziała właśnie Donna Lucia, mieszkająca w Brazylii ciotka Karola, owdowiała multimilionerka. Uroczysty obiad w towarzystwie szacownej damy to idealna wręcz okazja, by zaprosić Amy i Kitty. Brakuje tylko kogoś, kto zabawi ciotkę rozmową, gdy Jack i Karol, pod pretekstem niewinnej przechadzki w ogrodzie, będą wyznawać miłość wybrankom. Któż sprawdzi się w tej roli lepiej niż poczciwy Babbs?

Plan wydaje się nie mieć słabych punktów. Kitty i Amy przyjmują zaproszenie. Wszystko idzie jak z płatka, gdy Donna Lucia nieoczekiwanie odwołuje przyjazd. By obiad mógł odbyć się bez wzbudzenia podejrzeń Spettigue’a, ktoś musi szybko przebrać się za ciotkę. Któż sprawdzi się w tej roli lepiej niż poczciwy Babbs?

Sprawy na dobre wymykają się spod kontroli, kiedy do fałszywej ciotki – ze względu na jej majątek – zaczynają zalecać się okoliczni dżentelmeni.