26 marca 2021

„UMRZEĆ ZE ŚMIECHU” Premiera na platformie VOD Teatru Kwadrat z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru

Komedia Paula Elliotta „Umrzeć ze śmiechu” to najnowsza propozycja w repertuarze Teatru Kwadrat Online. W rolach głównych Ewa Wencel, Lucyna Malec i Hanna Śleszyńska. Historia trzech kobiet, które spotykają się po śmierci przyjaciółki by urządzić wieczór pamięci na przemian bawi i wzrusza, udowadniając, że na marzenia nigdy nie jest za późno. Premiera na platformie VOD odbędzie się 27 marca, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru.

Bilety dostępne już wkrótce na  www.teatrkwadratonline.pl

Taka właśnie była Mary…  kochała życie nade wszystko i przez 30 lat regularnie spotykała się z przyjaciółkami na wieczorku brydżowym. Aż pewnego dnia pożegnała się z tym światem, pozostawiając swoje kompanki bez czwartej do brydża.

Dla Connie, Millie i Leny, trzech szacownych dam z Południa utrata przyjaciółki to prawdziwy cios, ale nie powód do tego, żeby tkwić w żałobie z założonymi rękami. By uczcić pamięć Mary, „wypożyczają” z domu pogrzebowego, w niekoniecznie legalny sposób, urnę z jej prochami i tak oto rozpoczyna się najbardziej szalona przygoda w ich życiu. Tej nocy bowiem zdarzyć się może wszystko, włącznie z interwencją policji i wizytą striptizera. I choć nie do końca wiadomo, skąd wzięło się na imprezie pudełko ulubionych ciastek nieboszczki, pewne jest, że to, co przytrafi się dziewczynom jest kwintesencją poczucia humoru Mary, która zawsze uważała, że lepiej jest „umrzeć ze śmiechu”, niż żyć bez radości.

„Umrzeć ze śmiechu” w reżyserii Andrzeja Nejmana to pełna ciepła i humoru, a momentami wzruszająca opowieść o tym, że prawdziwa przyjaźń przetrwa nawet śmierć, a na marzenia nigdy nie jest za późno. To jedna z tych historii o kobietach, choć nie tylko dla kobiet, która otula jak ciepły koc i poprawia humor niczym tort czekoladowy albo najlepsze ciastka z kremem i posypką.

Na scenie: Ewa Wencel, Lucyna Malec, Hanna Śleszyńska, Olga Kalicka i Marcin Piętowski.

Hit czytań performatywnych

Komedia Paula Elliotta była jednym z pierwszych czytań performatywnych opublikowanych na kanale YouTube Teatru Kwadrat na samym początku pandemii. W ciągu tygodnia, licząc od premiery, czytanie „Umrzeć ze śmiechu” odtworzyło ponad 200 tys. widzów, czyniąc je tym samym najchętniej oglądanym teatralnym video w Polsce.

– To była jedna z pierwszych sztuk, jakie przeczytaliśmy widzom w czasie lockdownu. Nie spodziewaliśmy się tak wielkiego sukcesu i tylu pozytywnych komentarzy. Od razu poczuliśmy, że jeśli tylko pojawi się taka możliwość, będziemy chcieli wystawić „Umrzeć ze śmiechu” na scenie. Fakt, że dziś możemy zaprezentować widzom właśnie tę sztukę, w rozbudowanej formie teatru online, w kostiumach i scenografii, jest wielkim powodem do radości – mówi Andrzej Nejman, dyrektor Teatru Kwadrat i reżyser spektaklu.

Światowa prapremiera sztuki „Umrzeć ze śmiechu” odbyła się w Springfield Little Theatre w Spriengfield, Missouri w Stanach Zjednoczonych, gdzie po wielu latach obecności na scenie przeszła do legendy teatru jako najbardziej dochodowa sztuka ostatnich pięćdziesięciu lat. Otrzymała także nagrodę AACTNewPlayFest, festiwalu organizowanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Teatru Społecznego AACT.

Paul Elliott – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i dramatopisarz. Autor wielu programów telewizyjnych. Twórca sztuk wystawianych na całym świecie: „Legacy”, „Perspective”, „Mind Games” oraz wielokrotnie wystawianej i nagradzanej „Ledge, Ledger and the Legend”. „Umrzeć ze śmiechu” jest  pierwszą sztuką tego autora przełożoną na język polski.

„Umrzeć ze śmiechu” premiera VOD 27 marca