4 stycznia 2022

ZA NAMI PREMIERA NOWEJ „CIOTKI KAROLA”

W ostatnim tygodniu starego roku powitaliśmy „Ciotkę Karola 4.1” Brandona Thomasa w reżyserii Andrzeja Nejmana. Na scenie obok znanych Kwadratowej publiczności nazwisk pojawiło się grono młodych aktorek i aktorów.

Odświeżona adaptacja, żywiołowa muzyka z tekstami Czesława Mozila i dwa pokolenia na scenie: m.in. Lucyna Malec, Grzegorz Wons i Marek Siudym, a także Grzegorz Daukszewicz, Patryk Pietrzak, Jan Butruk i Aleksandra Radwan, w połączeniu z niezmiennie zachwycającym, momentami absurdalnym humorem czynią z „Ciotki Karola 4.1” prawdziwą sceniczną petardę.

Spektakl jest nową wersją przedstawienia, które widzowie mogli oglądać na deskach Kwadratu od 2013 roku. Wtedy to, debiutujący w roli reżysera Andrzej Nejman wziął na warsztat tę światowej sławy farsę z XIX wieku i nadał jej oryginalny, autorski charakter, łącząc tradycję z nowoczesnością.

Oxford, rok 1890. Jack Chesney i Karol Wykeham, dwaj studenci, stają przed ostatnią szansą wyznania miłości Kitty i Amy, które niebawem wyjadą do Szkocji. Ponieważ rzecz dzieje się w XIX-wiecznej Anglii, nie mogą oni ot tak po prostu spotkać się z dziewczętami bez obecności ich prawnego opiekuna, Stephena Spettigue’a.

Tymczasem wizytę w Oxfordzie zapowiedziała właśnie Donna Lucia, mieszkająca w Brazylii ciotka Karola, owdowiała multimilionerka. Uroczysty obiad w towarzystwie szacownej damy to idealna wręcz okazja, by zaprosić Amy i Kitty. Brakuje tylko kogoś, kto zabawi ciotkę rozmową, gdy Jack i Karol, pod pretekstem niewinnej przechadzki w ogrodzie, będą wyznawać miłość wybrankom. Któż sprawdzi się w tej roli lepiej niż poczciwy Babbs?

Plan wydaje się nie mieć słabych punktów. Kitty i Amy przyjmują zaproszenie. Wszystko idzie jak z płatka, gdy Donna Lucia nieoczekiwanie odwołuje przyjazd. By obiad mógł odbyć się bez wzbudzenia podejrzeń Spettigue’a, ktoś musi szybko przebrać się za ciotkę. Któż sprawdzi się w tej roli lepiej niż poczciwy Babbs?

Sprawy na dobre wymykają się spod kontroli, kiedy do fałszywej ciotki – ze względu na jej majątek – zaczynają zalecać się okoliczni dżentelmeni.

Zapraszamy na spektakle w styczniu!

scena z: Grzegorz Daukszewicz, Weronika Malik, Jan Butruk, Aleksandra Radwan, Marek Siudym, Patryk Pietrzak, Lucyna Malec, Grzegorz Wons, Ramat S. Musa, Jacek Łuczak, SK:, , fot. Podlewski/AKPA
scena z: Andrzej Nejman, SK:, , fot. Podlewski/AKPA
scena z: Andrzej Nejman, SK:, , fot. Podlewski/AKPA
scena z: Ilona Chojnowska, Grzegorz Daukszewicz, Jan Butruk, Patryk Pietrzak, Ramat S. Musa, Weronika Malik, Grzegorz Wons, Aleksandra Radwan, Andrzej Nejman, Monika Cieciora, Jacek Łuczak, Małgorzata Kozłowska, Maciej Chojnacki, SK:, , fot. Podlewski/AKPA