Andrzej Andrzejewski

Fan sagi „Gwiezdne Wojny” i drużyny piłkarskiej Manchester United.

Urodzony w Bartoszycach 01.01.1976 roku. Jednak jego miłością i rodzinnym miastem jest miasto biskupów, stolica Warmii – Lidzbark Warmiński.

W latach 90-tych zamiast grać w piłkę nożną postanowił zostać aktorem. Zanim dostał się i ukończył warszawską Akademię Teatralną, odbył 2 letnie studia aktorskie w studium przy Teatrze im Stefana Jaracza w Olsztynie. Na zakończenie zagrał Jaśka w „Weselu”, w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. W 2001 roku zakończył edukację na wydziale aktorskim w Warszawie. Od tamtej pory jest stałym bywalcem stołecznych scen teatralnych. Występował m.in. w Teatrze Narodowym, Studio, Buffo, Bajka i na wielu scenach impresaryjnych. Wszystko to działo się pod batutą takich reżyserów i osobowości jak Agnieszka Glińska, Zbigniew Zamachowski, Rimas Tuminas, Piotr Łazarkiewicz, Anna Jadowska, Arkadiusz Jakubik (ponad 600 przedstawień „Goło i wesoło”, które jest grane z powodzeniem do dziś), Jerzy Bończak czy Sebastian Hondrokostas. Od 2010 roku jest aktorem Teatru Kwadrat.

Ale nie tylko w teatrze czuje się dobrze. W ciągu dekady wystąpił w kilkunastu serialach tv m.in: „Magda M.” Macieja Dejczera, „Odwróceni”, „Tylko miłość”, „Majka”, „Twarzą w twarz II” Patryka Vegi, w „Naznaczonym” Kasi Adamik czy w produkcji zrealizowanej dla Canal+ „Krew z krwi” w reż. Xawerego Żuławskiego.

Film również jest jego naturalnym środowiskiem. Już od II roku studiów występował na dużym ekranie. Niezapomniane role i epizody wykreował w kilkunastu filmach. Debiutował w „Enduro bojz” Piotra Starzaka, potem była rola Zborka w „Symetrii”, udział w „W kogo ja się wrodziłem“ w reż. Ryszarda Bugajskiego gdzie wystąpił u boku takich aktorów jak Krzysztof Kolberger czy Emilian Karewicz, komedia „Job czyli ostatnia szara komórka” Konrada Niewolskiego z Borysem Szycem, „Prostea historii o miłości“ nagrodzona na festiwalu w Gdyni w 2010 roku, czy w wyreżyserowanym przez Cezarego Pazurę „Weekendzie”, gdzie jako bezwzględny Stefan ściągał długi.

Andrzej Andrzejewski jest przy okazji i samozwańczym scenarzystą. Jego oryginalny scenariusz pt.: „Brak świateł” otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz komedii filmowej w XIV edycji Międzynarodowego Konkursu Scenariuszowego o nagrodę Hartley-Merill, a w 2010 roku otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Scenarzystów „Interscenario” we Wrocławiu.

ROLE W TEATRZE KWADRAT:
POLICJANT – „Szalone nożyczki”, Paul Pörtner, reż. M. Sławiński
FRANK FINGER – „To tylko sztuka”, Terrence Mcnally, reż. B. Wyszomirski
CIAŁO – „Okno na parlament”, Ray Cooney, reż. M. Sławiński
LEO – „Godzinka spokoju”, Florian Zeller, reż. M. Sławiński
GARRY LEJEUNE – „Czego nie widać”, Michael Frayn, reż. A. Nejman
EVER – „Lekcje tańca”, Mark st. Germain, reż. Michał Staszczak